6’lı masada yeni kriz! Anayasa teklifiyle ilgili DÜZGÜN Parti’den veto yiyen Babacan geri adım atmıyor

Seren

New member
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan‘ın Anayasa’daki 66’ncı hususun bir daha ele alınması teklifi, 6’lı masada yeni bir krizin fitilini ateşledi. Babacan, Anayasa’daki, “Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür” sözünün yeniden kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtirken, ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Şiddetli, “Parti olarak Türkiye’nin güvenliği, birliği, cumhuriyet bedelleri, Anayasa’nın birinci 4 unsuru üzere bir hayli mevzuda görüşlerimiz açık ve nettir. Baştan bu yana bu mevzuda parti olarak durduğumuz yerde rastgele bir tartışmaya açık bir mevzu da bulunmamaktadır” diyerek DEVA Partisi önderinin teklifini veto etti.

“6’LI MASAYA OTURDUK DİYE BİRLEŞİP TEK PARTİ OLMADIK Kİ”

6’lı masanın paydaşlarından DÜZGÜN Parti’nin vetosuna karşın Ali Babacan geri adım atmadı. Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Ali Babacan, taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söylemiş oldu. Babacan, “Biz 6’lı masaya oturduk diye, 6 parti birleşip tek parti olmadık ki. Biz taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz. 2001 yılında AK Parti kurulduğunda, deseydik ki, ‘TRT Kürtçe kanal açmalı’ diye. AK Parti kesinlikle kapatılırdı. daha sonra TRT Şeş açıldığında, TRT Kürdi kurulduğunda olağanlaşmış bir ortam vardı. Bizim tezlerimiz hayata rahatlıkla geçirilecek tezler. Kritik konularda hayli geniş istişareler yaptık” sözlerini kullandı.

“ANANIN AK SÜTÜ KADAR HELAL BİR KONU”

Anayasa’nın birinci 4 unsuruyla ilgili değişiklik tekliflerinin olmadığını belirten Babacan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Biz 66. unsura 85 milyonun hepsini koyduk. Ana lisanında eğitim sıkıntısı. Ana lisanı diyoruz. Bir hanede annenin konuştuğu lisan demektir ana lisanı. Ananın ak sütü kadar helal bir husustur diyoruz. Anayasa’nın da o biçime getirilmesini istiyoruz. Anayasa’nın birinci 4 hususuyla ilgili hiç bir değişiklik teklifimiz yok. En ufak değişiklik bir teklifimiz yok. Bunun okunması, insanların hazmetmesi, anlaşılması birkaç hafta alacak. Biz Türkiye’nin hiç bir probleminden kaçmıyoruz, korkmuyoruz, üzerine üzerine gidiyoruz.”