Capo Plaza'nın yeni albümü 'hayatın yaralarının müzikal hikayesi'

Actinopteri

New member
Hayattaki büyümeyi, zorlukları ve yaraları anlatan yeni bir albüm. Salerno'lu rapçi Capo Plaza, yeni albümü “Ferite”nin lansmanıyla hayranlarını şaşırtmak için geri dönüyor ve hayatında yeni bir sayfa açıyor. Son çalışması “Plaza”dan üç yıl ve “20” ile ilk çıkışından altı yıl sonra, 26 yaşındaki rapçi, hem müzikal hem de kişisel olgunluğu keşfetmek için önceki albümünün gençliğinden uzaklaşıyor. Adnkronos'la yaptığı bir röportajda albüm adının seçimini açıklayan rapçi, “Bu albüm hayatımda yeni bir bölümü temsil ediyor: hem müzikal hem de kişisel düzeyde çok daha fazla olgunluk var” diyor: “Yaralar yara izlerine dönüşüyor ve bunlar sonsuza dek cildimizde kalır, hayattaki güzel şeylerin tadını çıkarabilmek için bu yaralarla yaşamalı ve onları aşmalıyız.”

Bu nedenle yara izleri, öğrenilen dersler ve aşılan engeller için bir metafor haline gelir ve Plaza, kovalanan hayallerden romantik hayal kırıklıklarına, ihanete uğrayan arkadaşlıklara kadar hepimizin paylaştığı ortak yaraları açar. “Size hayatın bize sunduğu her günün artılarını ve eksilerini anlatıyorum. Her zaman tetikte olmalıyız, özellikle de çok hızlı değişen, bir dakika sonra yukarı çıkıp aşağı indiğimiz bu toplumda.”

Son kaydından bu yana geçen üç yıllık bekleyiş boşuna değildi. Plaza bu zamanı daha da olgunlaşmak, yeni deneyimler yaşamak ve artık 'Yaralara' akan fikir ve düşünceleri toplamak için kullandı. Albüm, trap'ten urban ve pop'a kadar uzanan türlerin bir mozaiği olup, kökenlerini yansıtan şarkılarla aynı zamanda Anna, Annalisa, Artie5ive, Lazza, Mahmood, Tedua ve Tony BoyT ile yeni işbirliklerinin kapılarını aralıyor. “Müzikal olarak yapmak istediğim şeye kendimi kaptırdım” yorumunu yapan sanatçı, bir sanatçı için “güzellik çeşitlenebilmektir ve bence bu rekor da öyle” diyor.

Albümün prodüksiyonunda Michelangelo, Merk&Kremont ve Night Skinny gibi yeteneklerin yanı sıra çoğu şarkıyla ilgilenen Ava'nın da katkısı görülüyor. Sonuçta gerçeklerle, hayal kırıklıklarıyla ve kendi içindeki şeytanlarla yüzleşen Luca'nın (diğer adıyla Capo Plaza) kişisel gelişimini anlatan bir çalma listesi ortaya çıkıyor. Zorluklara rağmen albüm, dayanıklılık ve asla pes etmeme, yeni zirvelere ulaşma çabası gösterme isteği mesajını iletiyor.

Müziğini sunma biçiminde de yenilikçi olan Capo Plaza, Fortnite tarihinde benzeri görülmemiş bir etkinlik yaratarak yalnızca sanal bir konser değil, aynı zamanda oyuncuların albümdeki yeni parçalara kendilerini kaptırmalarına olanak tanıyan kişiselleştirilmiş bir ada da yarattı. İlk günde oluşturulan 25.000'den fazla oyunla “Plaza Adası” hızla dünya çapında en popüler ve oynanan haritalardan biri haline geldi. Rapçi aynı zamanda Assago forumunda ilk büyük konserine hazırlanıyor. Tarih, bir dizi yaz konserinin ardından 1 Şubat 2025 olarak planlanıyor. “Forum beni heyecanlandırıyor. Kesinlikle hayatımın en önemli konseri olacak.” Bir sonraki adım “Umarım benim şehrimde Salerno olur: proje orada ve umarım meyvesini verir”.

Şarkı sözleri ve rap dünyasını çevreleyen tartışmalara gelince Plaza şöyle yanıt veriyor: “Her zaman dünyanın çok çeşitli olduğu için güzel olduğunu söylerim ama bir kitabı okumak için doğru yoruma sahip olmanız gerekir. Eleştiriler sürecin bir parçasıdır. ama kaydettiğimiz ilerlemeden memnunlar. Rap 8-10 yılda büyük ilerleme kaydetti” ve hatta Sanremo'ya ulaştı. Rapçi, “Ben festivaldeyim mi? Müzikal olarak şimdi zamanı değil ama bunu da göz ardı etmiyorum. Belki 3-4 yıl içinde. Asla asla deme” diye bitiriyor rapçi.

(Loredana Errico tarafından)