Van’ın tiyatrocu ağabeyi

Lena

Global Mod
Global Mod
Van’da yaşayan Hayrullah Elmas ortaokul çağında öğretmeninin yönlendirmesiyle Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile tanıştı. Bilgisayar eğitimi alıyor ve kaymakam olmak istiyordu. Lakin bir gün vakıftaki arkadaşlarının teklifiyle daha evvel ismini hiç duymadığı ve ne olduğunu bilmediği tiyatroyla tanıştı. O günden daha sonra da tiyatro hayatının merkezinde oldu. Artık 35 yaşında bir çocuk babası olan Elmas, hem Van 100. Yıl Üniversitesi Genç Ofis’te birebir vakitte 5 yıl evvel açtığı kendi tiyatrosunda çocuklara ve gençlere tiyatro eğitimi veriyor.

‘TİYATRO’ NEDİR BİLMİYORDUM
Tiyatroyla tanışmasında TEGV’in büyük tesiri olduğu söyleyen Hayrullah Elmas, 13 yaşında Van Lütfiye Binnaz Saçlı Ortaokul’u son sınıf öğrencisiyken bir gün derste öğretmeninin “okul ömründe adam olmayacağınız kesin, bari TEGV’e gidip oradaki kurslara katılın, ilerde işinize yarar” demesiyle bir arada hayatının akışının nasıl değiştiğini şu biçimde anlatıyor: “Öğretmenimizi dinledik ve bir gurup arkadaşımla birlikte TEGV’in açtığı bir bilgisayar kursuna yazıldık. 3 aylık bu kurs bitmek üzereyken bir gün vakıfta tiyatro eğitimi alan birkaç arkadaş yanıma gelip; ‘Biz bir tiyatro oyununa hazırlanıyoruz ve bir oyuncuya gereksinimimiz var. Bizimle oynamak ister misin?’ dediler. O ana kadar tiyatronun ne olduğunu bilmiyordum, duymamıştım. Bir metin verdiler ezberlememi söylemiş olduler. Ben de ‘tiyatro nedir?’ diye sormadan metni aldım. Tiyatronun yalnızca bir şeyleri ezberleyip sahnede insanlara anlatıldığı bir yer olduğunu düşündüm.

SEYİRCİ BANA niye GÜLÜYOR?
Metni alıp tabip karakterini ezberlemeye başlamıştım, bir saatte ezberledim ve bir defa prova aldım. Sonraki gün Feyyaz Toker Eğitim Gönüllüleri Vakfına gittik. Orada büyük bir aktiflik vardı. Sahneye çıktık, ben ezberlediğim replikleri söylüyordum, seyirciler gülüyordu. Bu bana hayli tuhaf gelmişti. Sahnedeyken durdum, benimle sahnede oynayan arkadaşa “bu beşerler niye gülüyor” dedim. Arkadaşım şaşkınlıkla dondu kaldı, daha sonra izleyiciye döndüm, “niçin gülüyorsunuz?” diye sordum. Alışılmış seyirci bunu oyunun bir modülü zannedip gülmeye devam etti. Arkadaşım tecrübeli bir oyuncu olduğu için çabucak bir doğaçlamayla durumu kurtardı. O gün tiyatronun ne olduğunu sahnede yaşadığım bu olayla öğrendim.

KİM KEDERİ HAYRULLAH TİYATROCU OLACAK
Bu bende büyük bir tesir yarattı, o gün tiyatrocu olmaya, tiyatro okumaya karar verdim. Kim kaygısı ki yolda karşılaştığı iki arkadaşının teklifi kaymakam olmayı isteyen Hayrullah’ın hayallerini değiştirecek!

VİRANE SİNEMAYI TİYATROYA ÇEVİRDİ
Artık en büyük hayalim kendi tiyatromu açmaktı. Bunun için eğitim almalıydım. Kadir Has üniversitesi Plato Sinema Akademisi’nde Ayla Algan idaresinde tiyatro ve sinema oyunculuğu eğitimi aldım. çabucak sonrasında Van’a döndüm halk eğitim merkezinde tiyatro eğitimleri vermeye başladım. Kendi tiyatromu açma vaktim geldiğinde virane bir sinema salonunu elden geçirip tiyatroya dönüştürdük. Kullanılmayan, mukadderatına terk edilmiş bir salondu. Bunun finansmanı sağlamak için kendi birikimimin yanı sıra ailemin takviyesini aldım. Her ayrıntısıyla tek tek ilgilendiğim tiyatromu 2017 yılında açtım. Artık lisede bir arada tiyatro oyunu sahnelediğim arkadaşım Mesut Irk’la ortak olarak eğitimlerimizi ve oyunlarımızı burada sürdürüyoruz. Bu vakte kadar 100’den çok oyun sahneledik ve yüzlerce tiyatrocu yetiştirdik, yetiştiriyoruz.

ŞİMDİ ÇOCUKLARA TAKVİYE SIRASI BENDE
yaşamıma tiyatroyu dahil eden, bir doğu çocuğu olarak hayallerime öncülük eden TEGV yardımıyla sevdiğim işi yapıyorum ve Van’a bir tiyatro kazandırdım.
Ben de yakın vakitte istekli olmak için TEGV’e başvurdum. hem de TEGV çocuklarıyla sahnelemek istediğim bir müzikal kabare projem var. Şimdiki hayalim daha epeyce çocuğa tiyatro eğitimi vermek ve daha fazlasının ömrüne dokunabilmek. ”