“Türkiye’nin ardımızda duracağını biliyorduk”

Lena

Global Mod
Global Mod
Kaideleri karşılayamayan öğrenciler ise 2021-2022 tahsil yılı bahar devri başlamış bulunmasına karşın Türkiye’deki üniversitelerde özel öğrenci statüsünde eğitim ve öğretimlerine devam edebilecek. Savaş ortamının yarattığı travmanın akabinde okul hayatları ve gelecekleriyle ilgili korku yaşayan öğrenciler YÖK’ün sonucuyla ilgili kanılarını anlattı.

YURT DIŞINDA EĞİTİM HAYALİM YARIM KALDI
Rasim Gökakın Odessa National Academy of Telecommunications Yazılım Mühendisliği 1’inci sınıf öğrencisi:

Huduttan kaçarak Romanya’ya geçtim orada birkaç gün kaldım artık İstanbul’a meskenime, aileme dönebildim. 2 buçuk aydır Rusya Ukrayna’ya savaş açacak diye haberler okuyorduk anneannem tekraren panikle beni aradı. O kadar epeyce palavra haber okuduk ki biz de umursamamaya başladık.

YÖK’ÜN KARARINDAN MEMNUNUM
Döndüğümüzde Türkiye’nin, Ukrayna’daki berbat günlerimizde olduğu üzere ardımızda duracağını biliyorduk bu biçimde bir şey nitekim çok insanın mağdur olmamasına yaradı. Kısa bir bekleyişten daha sonra YÖK’ün yatay geçiş hakkı tanıması nitekim çok hoş oldu. Bundan daha sonra benim üzere biroldukca öğrenci Türkiye’ye dönecektir. Benim de şu anda planım Türkiye’de üniversite okuyup hayatımı burada kurarak devam etmek.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN ESİR ALINDIĞINI DUYUYORUZ”
Hem güvenlik birebir vakitte iktisat açısından Ukrayna birkaç sene içerisinde düzelemeyecek diye düşünüyorum. Eminim ki birçok öğrenci Ukrayna’ya dönmeyecektir. niçini ise en sıradaninden Ukrayna hapishanelerindeki hatalıların ellerine silah verilip savaşmaya gönderilmesi, halkın silahlandırılması. Üstelik öğretmenlerimizin esir alındığını duyuyoruz. savaşın bıraktığı izlerin kolay silinmeyeceğini düşünüyorum.

duyunca MÜRACAAT YAPTIM
Sercan Koç Ulusal Denizcilik Üniversitesi Hukuk 4’üncü sınıf öğrencisi:
YÖK’ün bizim için yaptığı açıklamayı epeyce keyifli bir biçimde okuduk. Benim üzere orada öğrenci olan binlerce kişinin içine su serpecektir bu durum. Formumu doldurup YÖK’e başvurdum en kısa müddette ise Ankara’ya yüz yüze müracaatımı yapmaya gideceğim. Bu fırsat bizim için epeyce değerli zira aksi takdirde yıllarımız çöpe gidecekti maalesef.
ENDİŞEYİ VE ÜZÜNTÜYÜ YAŞADIK
Hiç kimsenin yaşamak istemediği istemeyeceği malum olay başımıza geldi. Keder, kaygı ve telaşla yaşadık ve takip ediyoruz. 24 Şubat sabahı 05:10’da başlayan bombardıman. 6 yıl epeyce severek hayatış olduğum kentin dört bir yanında patlayan bombalara birebir tanıklık etmek beni epey üzdü açıkçası. Bir yanda da askere çağırılan ve yaralanan arkadaşlarım geliyor aklıma. Ağır bir psikolojideyiz. Öncelik olarak eğitimimi tamamladıktan daha sonra oraya arkadaşlarımın, dostlarımın yanına gideceğim günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

BİZLER İÇİN KAOS ORTAMI SONA ERDİ
Ege Küçük Odessa National Medical University Eczacılık Kısmı 3’üncü sınıf öğrencisi:

Odessa, Harkov, Kiev, Sumi üzere eğitim için en hayli tercih edilen kentlere maalesef şu an bombalar yağıyor.
Amaçlarımızı gerçekleştirmek için geldiğimiz Ukrayna da maalesef şu an savaş durumu devam ediyor. YÖK’ün almış olduğu karar ile bize verilen fırsattan dolayı epey memnunuz . bu biçimdelikle eğitim ömrümüze kendi ülkemizde devam etme hakkına kavuşacağız.

“DÖNEBİLİRİM” DİYEN DE VAR “BAŞKA ÜLKEDE EĞİTİM” DİYEN DE
Eylül Şenol Odessa İnşaat ve Mimarlık Akademisi 2’nci sınıf öğrencisi:

YÖK’ün aldığı karar biz Ukrayna’da okuyan öğrenciler için epeyce kıymetli. Binlerce öğrencinin artık önünü gorebildiğine eminim. Ama orada verdiğimiz emekleri de göz gerisi edemeyenlerimiz var. Bu denli yılın emeğine üzülüyoruz.
Kimi arkadaşlarımızın sonucu oldukcatan mutlaklaşmış ve Türkiye’ye dönme kararlarını birinci günden vermişlerdi. Yalnızca bir hak tanınmasını bekliyorlardı. Lakin oradaki eğitimini tamamlamak isteyen ve hala baş karışıklığı yaşayanlar da var. Ben hala o baş karışıklığı yaşayan bölümdeyim. Her iki ülkenin de avantajlarının olması beni kararsız bırakıyor. Ailemle birlikte iki ihtimali de düşünüp en sağlıklı sonucu verebileceğimi umuyorum.

Yekta Sevmez Kiev Medikal Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’inci sınıf öğrencisi:
Yatay geçiş hakkına sahip olunduğunu gördüm ve müracaat yaptım fakat öncelikli planım Türkiye’de kalmak değil. Romanya, Polonya ve Gürcistan’da eğitim fırsatlarını deneyeceğim. Şayet bu biçimde bir sistem geldiyse yatay geçiş sürecinde öğrenciler ortası adaletin sağlanması hayli değerli.

Ömer Şentürk Karazin Harkov National Üniversitesi Yazılım Mühendisliği hazırlık öğrencisi:
Ukrayna’da okurken İngilizce ve Rusça üzere birkaç lisanı öğrenme imkanım vardı. bununla birlikte oradaki okullar buraya göre daha ucuz. Diplomaların Avrupa ülkelerinde geçerliliği var direkt gidip çalışabiliyorsun. Savaş bizim için büyük bir şanssızlık oldu fakat yeterli tarafınca bakarsak Türkiye’de eğitimime devam edebileceğim. Her şey yoluna girerse dönmeyi yeğleyen öğrenciler olur.