Toplumsal medya yasasını protesto eden CHP’li vekil, Meclis’te çekiçle telefonunu kırdı

Seren

New member
Kamuoyunda ‘sosyal medya yasası’ olarak bilinen, dezenformasyonla gayret yasasının TBMM Genel Konseyi’ndeki görüşmeleri sürüyor. Muhalefet düzenlemeyi ‘sansür yasası’ olarak nitelendirirken, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay maddeyle ilgili TBMM’de değişik bir protestoya imza attı. Erbay, kürsüde cep telefonunu çekiçle kırdı.

“KULLANMANIZA GEREK KALMAYACAK”

Yasaya şiddetle karşı çıkan Erbay, “Bu yasa gençleri epeyce ilgilendiriyor. Ben buradan, 15, 16, 17 yaşında ve bilhassa 2023’te Türkiye’nin bahtını belirleyecek 18, 19, 20 yaşında birinci sefer oy kullanacak kardeşlerime seslenmek istiyorum. İstediğiniz yere tatile gidemiyorsunuz, istediğiniz yemeği yiyemiyorsunuz, istediğini tableti, kıyafeti alamıyorsunuz. Mutsuzsunuz. Bunun niçini, AKP iktidarı ve peşine takılan MHP. Tek özgürlüğünüz var. Instagram, Youtube, Facebook var. Orada haberleşiyorsunuz. Bugün 12 Ekim. Şayet buradaki yasa Meclis’ten geçerse bu telefonu (elindeki çekiçle telefonu kırarak) artık bu türlü kırıp atabilirsiniz genç kardeşlerim. Kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Fakat 2023 Haziran’da o genç kardeşlerim size gereken dersleri verecektir.” dedi.

MHP’DEN ÇEKİÇLİ PROTESTOYA TEPKİ

MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay ise Erbay’ın Genel Kurul’a çekiçle girmesinin yasak olduğunu belirterek, “Biraz evvel CHP Muğla Milletvekili, kürsüde konuşurken elinde çekiçle telefon malzemesini parçaladı. Sorum hem size tıpkı vakitte CHP Küme Başkanvekili’ne. Efendim, Genel Kurul’a çekiçle girilebilir mi? En azından uyarmak gerekmez mi? Hala bu çekiç Genel Kurul’da mıdır” sözlerini kullandı.

TBMM BAŞKANVEKİLİ’NDEN YANIT

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, çekicin Genel Kurul’dan çıkarıldığını düşündüğünü kaydederek, “Kötü niyetle kullanılmadığı için… Sayın Akçay, siz de biliyorsunuz ben de biliyorum. Genel Kurul’a girerken kimse milletvekillerini denetim etmiyor. Makus niyetle kullanılmak gayesiyle getirilmiş bir çekiç değil. Ben arkadaşımdan rica ediyorum, alımlı de dışarı çıkarsın. Bir ıstırap olacağını da düşünmüyorum” diye karşılık verdi.

Kaynak: ANKA / Aktüel