İBB Lideri İmamoğlu canlı yayında kendi başkanlığını oyladı, verdiği oran bomba

Seren

New member
İstanbul’da evvelki gün gerçekleştirilen UKOME toplantısında İBB’nin ulaşım fiyatları için önerdiği yüzde 50’lik artırım teklifi, hükümet tarafının oylarıyla kabul görmedi. İBB Lideri İmamoğlu da bu sabah saatlerinde İsmail Küçükkaya ile yayınlanan Çalar Saat programına konuk olarak, teklifleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“İSKİ HER AY 300 MİLYON ZİYAN EDİYOR”

İBB’nin en değerli su temini yapan kent olduğunu belirten İmamoğlu, “İBB Meclis’i uzlaşarak bir karar aldığı vakit herkes alkışlar. İSKİ her ay 300 milyon lira ziyan ediyor. 3 yıldır İBB’nin kurumu İSKİ’ye artırım neredeyse verilmedi. İBB, 30 büyükşehir belediyesi içinde en kıymetli su temini yapan kenttir. Elektriğe, doğal gaza artırımı hükümet yapıyor. Türkiye’deki dövizin artmasının niçini Çemişgezek Belediyesi mi? Değil. İstanbul Belediyesi mi? Değil. Artırımın kaynağı ekonomiyi yönetenlerdir. İSKİ’de fiyat artmış, İBB’ye neredeyse artırım verilmemiş” diye konuştu.

“VATANDAŞIMIZI KORUMAK İÇİN ARTIRIM İSTİYORUZ”

İstanbul için zorluk çıkarıldığını aktaran İmamoğlu, “Biz yüzde 50 artırım istiyoruz. niye? Vatandaşımızı korumak için. 30 tane büyükşehir belediyesi var. Niçin bir tek İstanbul’da bu zorluk çıkarılıyor? Siz Patagonya’da mı yaşıyorsunuz? ” dedi.

“BAŞKANLIĞIMA 7,5 ÜZERİNDEN 8 VERİRİM”

Küçükkaya’nın ‘şimdiye kadarki belediye başkanlığı devrine bir puan vermesini’ istemesi üzerine espri yapan ve “7,5’tan 8 veririm kendime” diyen İmamoğlu, şöyleki devam etti: “Zor devirde başarılı işler yaptık hatta iz bırakan işlerimiz var. 10 metroyu birden yapmak, pandemi devrinde buna kaynak bulmak. Kimi büyükelçiler aylarca Türkiye’ye gelemedi üzere gibi sıkıntıların olduğu devirde 10 metroyu yapmak kent ormanlarını kazandırmak. Geçenlerde 10 günde yağan yağmur bir günde yağdı ve İstanbul’da tek bir su baskını okudunuz mu? 104 nokta tespit ettik 85’ini bitirdik. (Küçükkaya: 1’den 10’a kadar kendisini puanlarsanız kaç veririsiniz?) 7,5’tan 8 veririm kendime. Bu sıkıntı devirde yetişemediğimiz işler, engelleme ögelerini da diğerine mal etmiyorum kendimden kırıyorum bir daha. Kimi işler daha süratli olurdu.”