Gianmarco Tognazzi, Bruno Armando’yu ‘dürüst bir hayalet’ olarak hatırlıyor

Actinopteri

New member
Metinde, sahnede, anıda ve yaşamda, aynı anda bir arkadaşı ve bir meslektaşı, bir oyuncunun ortaklığının mihverini anımsamak: Bu amaç, oyunun dramaturjisi sayesinde elde edilir. Edward Çimİle ilgili Gianmarco Tognazzi Renato Marchetti ve Fausto Sciarappa ile Pazar gününe kadar sahnede. Roma’da Umberto Odası ile “Dürüst Hayalet”Videoda, “prömiyerde” seyirciyi heyecanlandırmanın yanı sıra, üç oyuncuyu da gözle görülür şekilde sahneye taşıyan, bu çalışmanın istemsiz kahramanı Bruno Armando’nun özgün benzerliğine sahip olan kişi.

Hikaye, dört aktör-arkadaştan oluşan bu grup ve içlerinden birinin ani ve trajik ölümü etrafında dönüyor. Bruno Armando kurgusal adı anagram olarak Nobru olan gerçek hikayede. oynadığı üç kişiden biri Tognazzi, sinemada hızlı bir kariyer yaptı ve daha az şanslı olan diğer ikisi ile tiyatro oyunculuğuna geri dönmek için temasa geçti. Ölen kişinin anısına ihanet etmemek, ancak ölümünden sonra bile ‘dörtlüsü’ Nobru ile yeniden düzenlemek için karşı çıkıyor, ‘ hayalet rolünü ona ’emanet etmek’ hala düşünülebilir.Shakespeare’in Hamlet’i… Ama meslektaşının ölümünden sonra tiyatroyla kesinlikle işinin bittiğini ilan eden inatçı arkadaş-yıldızı nasıl ikna edecek?

“Arkadaşlık, aşk gibi tevazu gerektiren bir duygudur. Bazı yazılar da sırf konuşmak zorunda kalmamak için yazılır” diye altını çiziyor. Edward Çim yönetmeninin notlarında – Aşk her şeyi yakar ve hemen, dostluk yavaş ateşte pişer, bazen çok yavaş. Ama içindekiler aynı: mutlu anlar, sahip olma duygusu, yanlış anlamalar, kıskançlıklar, yabancılaşmalar, kavgalar ve uzlaşmalar, ihanetler. Her şey daha gizli, daha kolay gizlenebilir. Kesin bir yokluğun canlı ve acı verici hale getirdiği bu karmaşıklığı anlatmak istedim”.

Ayrıca Erba sözlerine şöyle devam ediyor: “Ben de birkaç söz söylemek istedim. William Shakespeare metinlerimden birinde, bana bu onuru al. O ölümsüz mısralarla ‘kekemelerim’ arasındaki mesafeyi ölçüp bir kağıda dizmek, böylece onunla aynı mesleği paylaştığımı küstahça belirtmek… Seçtim. “Hamlet” özünde bir intikam hikayesi ya da daha doğrusu bir intikamcının duygularının şiirsel analiziydi. Başlığın dürüst hayaleti bir yokluktur ve bu nedenle üç arkadaşının ihanetinin intikamını alarak onları acı verici bir itirafa zorlar; ama aynı zamanda onları birbirine bağlayan ve ömür boyu bağlayacak olan duygunun özü olduğunu da ortaya koyuyor”.

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)