Değişen dünya ve eğitimin geleceği

Lena

Global Mod
Global Mod
Dorukta 63 konuşmacı yer alırken, Eğitim Teknolojileri Tepesi Koordinatörü Dr. Işıl Uzunluk Ergül ve BM Büyükelçisi, Amerikan Memleketler arası Akreditasyon Birliği Lider ve Kurucusu Dr. Paul Beresford-Hill açılış konuşmasını yaptı. Öte yandan müzikçi Haluk Levent de onur konuğu olarak yer aldı.
Eğitim Teknolojileri Doruğu Koordinatörü Dr. Işıl Uzunluk Ergül açılış konuşmasında şunları söylemiş oldu:
“10 sene daha sonra hayatımızda olmayacak şeyler, var olacak diye daima konuşuyoruz. Zira 10 sene evvel hayatımızda olmayan şeyler şu anda ömrümüzde. ‘En süratli öğrenme tahlillerini nasıl sağlarız?’ ‘Öğretmenlere hizmet içi eğitimi nasıl tesirli hale getiririz’ sorusuna karşılık aramak için Eğitim Teknolojileri Zirvesi’ni düzenliyoruz. 2020 temamız sürdürülebilir innovasyondu, 2021’de Toplum 5.0 temasını belirledik evvelki yıllare baktığımızda “sosyal etki” temasının geleceği muhakkaktı.”

YENİ DÜNYAYA EĞİTİMLE HAZIRLANMALI
Yeni teknolojiye ahenk sağlamak için tüm dünyada eğitime büyük hisse düştüğünü vurgulayan Dr. Paul Beresford-Hill ise yaptığı konuşmada şunları söylemiş oldu:
“Geleceğe baktığımızda bizim asıl niyetimiz eğitim ve geleceği konuşmak olacak. Teknoloji geleceğin dünyamızı nasıl şekillendiğini gösterecek ve toplumumuzu nasıl etkilediğini belirleyecek geniş ve kıymetli bir alan. Bu 4’üncü sanayi değişimi ve internet bilginin milyarlarca insan tarafınca paylaşılmasını sağladı. Teknolojiyi herkes her yerde kullanıyor lakin şu anda siyasi ziyanı faydalarını geçmeye ve gölgede bırakmaya başladı. Sahip olduğumuz teknoloji hepimiz için, halk için en âlâ biçimde kullanılmalı.
Global olarak baktığınızda internet merkezileşmekten uzaklaşıyor ve kişiselleşiyor, yeni şeyler önümüze geliyor. Bu mevzuda “hesap verilebilirlik” bilhassa düşünülmeli. Bilhassa dijital tacizler konusuna dikkat edilmeli. Bu mevzuda manipülasyonlar yapıldı ve internet insanları denetim altında tutmak için kullanıldı. Artık hükümetler bunu muhafazalı. Eğitim ve teknolojiyi bir ortaya getirmeli ve insanları yeni dünyaya hazırlamalı. Yeni dünyayı tasarlarken Birleşmiş Milletler, özel bölüm ve özel kuruluşlar bir ortada çalışmalı. Bütün paydaşlar dijital dönüşüme katkı sağlamalı. Bu mevzuda muhakkak prensiplerin belirlenmesi hepimiz için değerli. Bu yeni yapay zekayı önemsemeli fakat bu husustaki uygulamalarda insan hakları ön planda olmalı ve internette hesap verilebilirlik unsuruna uyulmalı. Ayrımcılık ve manipülasyona pürüz olunmalı. Bizim ortak gündemimiz global olarak dijital tesirini tartışmak ve büsbütün kendimizi adamadan bunu yapamayız bilhassa eğitim bölümündeki herkesi bir ortaya getirmeliyiz. Bu yalnızca bir yenilik, mecburilik.”

“ÇOCUKLARA YOLUNUZU” ÇİZİN DERDİM
Yaptığı yardım projeleriyle gündeme gelen sanatçı Haluk Levent de teknoloji ve “Sosyal Etki” ile ilgili konuşmasında şunları söylemiş oldu :
“Sosyal tesir deyince aklıma bir güvercinin havalanması ve öbür tüm güvercinlerin o güvercinin kanat çırpışına bakılırsa hareketlenmesi geliyor. Hoş bir şeyler yapılmaya başlandığında, o hoş şeylerin peşinden giden beşerlerle sayının artması toplumsal tesirin ta kendisi. Yaşadığımız dünyada ızdırap duyan, acı çeken insanları toplumun vicdanlı insanlarıyla buluşturmak benim için toplumsal tesirin manası.
Öğretmen olsaydım en başta çocuklara ‘anne babalarınızın istediği bir çocuk olmamaya çalışın, kendi istediğiniz kişi olmaya çalışın’ derdim. Ailenizin istediği mesleklere değil kendi geleceğinize hazırlanın der kendi yollarında gitmelerini söylerdim. bu biçimdece sanatta ve bilimde daha güzel ve özgün işler çıkar.”