Danıştaydan mesleksel gelişim çalışmasına devam sonucu

Lena

Global Mod
Global Mod
Türk Eğitim-Sen, 13 Mayıs’ta yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Basamakları Mesleksel Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programına Ait Yönerge’nin “Mesleki gelişim çalışması” başlıklı hususunun, yönetmelik ve kanunda olmayan bir düzenlemeyle uzman öğretmen ve başöğretmenliğe başvuracak adaylara müracaat koşulu olarak yeni bir kriter getirdiğini ileri sürerek, unsurun iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay 2’nci dairesine dava açmıştı. Öncelikle yürütmenin durdurulması talebini kıymetlendiren daire, bunu oy birliğiyle reddetti.

ARANAN KAİDELERE YER VERİLİYOR
Danıştay’ın sonucunın öne sürülen nedeninde, “Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı için öngörülen mesleksel gelişim çalışmalarında ve eğitim programında, eğitim hizmetlerinin gereklerine uygun olarak günün değişen ve gelişen kuralları doğrultusunda güncellenme gereksinimi olabileceği açıktır. Gerçekten, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği kararları çerçevesinde, kelam konusu mesleksel gelişim çalışmalarına ve eğitim programına ait metot ve asıllar, Öğretmenlik Meslek Basamakları Mesleksel Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programına Ait Yönerge ile belirlenmiş olup, yönerge ekinde de eğitim programına ve mesleksel gelişim çalışmalarına yönelik detaylı düzenlemeler yer almıştır” denildi.

BENZER BİR HUSUS DA DAHA EVVEL REDDEDİLMİŞTİ
Yönerge ile Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği kararları kapsamı ve sonları çerçevesinde, ikincil bir düzenleme yapıldığı vurgulanan münasebette, “Dava konusu olan düzenlemede, kamu faydasına, hizmet gereklerine ve üst hukuk normlarına terslik görülmemiştir” tespitinde bulunuldu. Münasebette, daha evvel Danıştay tarafınca benzeri bir mevzuda, Ulusal Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve bakılırsavlendirme Yönetmeliği’nin “Eğitim İdaresi Sertifika Programı” başlıklı unsurunun yürütmesinin durdurulması isteminin de reddedildiği anımsatıldı.