Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de Biden’a seslendi: İş birliği ortasında hareket etmesini bekliyoruz

Seren

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin “5. Klasik Gala Yemeği” programında konuştu. Türkiye’nin, terörden en çok etkilenen ve terörle uğraşta en ön safta yer alan ülkelerin başında geldiğini belirten Erdoğan, “PKK-YPG’den DEAŞ’a ve FETÖ’ye kadar, hiç bir ayrım yapmadan, tüm terör örgütleriyle gayretimizi kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

ABD’YE FETÖ VURGUSU

Terörün kanlı ve karanlık gölgesini bölgemizin üzerinden kesinlikle kaldıracağız.” sözlerini kullandı. Erdoğan, şunları kaydetti: “Amerikalı dostlarımızın PKK-YPG ve FETÖ’yle uğraşımızda müttefiklik ruhuna yakışır biçimde iş birliği ortasında hareket etmesini bekliyoruz. FETÖ elebaşının ve örgüt mensuplarının Türk adaletine teslim edilmesi için Amerikan makamları nezdindeki girişimlerimizi titizlikle yürütüyoruz. 15 Temmuz gecesi 252 insanımızı alçakça katleden, Meclisimize bomba atan, demokrasimize kaseden bu yapının mahşeri vicdanla bir arada hukuk önünde de mahkum olması gerekiyor. Sizlerin de bu terör örgütlerinin gerçek yüzlerini mümkün olan her platformda anlatmayı sürdüreceğinize inanıyorum. Nefret telaffuzlarının, bilhassa de ‘İslam düşmanlığı’ ve Müslümanlara yönelik önyargıların, dünya genelinde arttığını müşahede ediyoruz. Ne yazık ki, Türk-Amerikan toplumu ve Amerikalı Müslümanlar da vakit zaman bu istikamette akınlara maruz kalıyor. Amerikalı dostlarımızdan beklentimiz, dinimizi terörle birebir paranteze alan çarpık zihniyete ve Müslümanlara yönelik nefret aksiyonlarına karşı kuvvetli önlemler almalarıdır.”

“TÜRKİYE’NİN POZİSYONU ÂLÂ ANLAŞILMALI”

Türkiye ve ABD’nin iki kuvvetli stratejik ortak ve 70 yıllık müttefik olarak, ortalarında çözemeyeceği hiç bir sorun bulunmadığını lisana getiren Erdoğan, “Biz, NATO’da birlikte miyiz? birlikteiz. NATO’nun en kıymetli birinci 5 ortağından bir tanesi de Türkiye. Gerek parada, gerek kara gücünde bütün bu takviyeleri veren en değerli birinci 5 ülkeden bir tanesi Türkiye. Öyleyse Türkiye’nin pozisyonu çok güzel anlaşılmalı, yeterli bilinmeli ve kararlar, adımlar buna bakılırsa atılmalıdır.” diye konuştu.

“SORUNLARI ÇÖZEBİLMEYİ ÜMİT EDİYORUM”

Bu anlayışla, Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Stratejik Sistemi’ni hayata geçirdiklerini anımsatan Erdoğan, “Önümüzdeki süreçte, Amerika ile iş birliğimizi ortak çıkarlar temelinde geliştirirken aramızdaki sıkıntıları çözebilmeyi ümit ediyorum.” dedi.

“KALICI BARIŞA TAHVİL ETMEYİ İSTİYORUZ”

ABD ile yakın eşgüdüm ve iş birliğine sahip olunan konulardan birinin de tüm dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti: “kuvvetli ve emniyetli bir NATO müttefiki olarak attığımız bu adımlarda verdiğimiz dayanak hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran acımasız savaşın kazananı olmayacağını, global ekonomik tesirlerinin az gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, tüm dünyayı olumsuz etkilediğini de her vesileyle vurguluyorum. Bilhassa İstanbul Kontratıyla tarım koridoru konusunda attığımız adımlar… Gelişmiş ülkelere değil, az gelişmiş ülkelere yahut yoksul ülkelere karşı Türkiye’nin tarım koridorunda attığı adım her insanın takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, artan besin ve güç fiyatlarını, dünyanın geri kalanı üzere sizler de can yakıcı bir biçimde hissediyorsunuz. Türkiye olarak, savaşın diplomasi yoluyla sonuçlandırılmasına, bölgesel ve global ölçekteki aksi tesirlerinin giderilmesine yönelik uğraşlarımızı önümüzdeki devirde de sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi gayesiyle Birleşmiş Milletler’le bir arada yürüttüğümüz çabalar kararında sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu gayretlerin en somut örneğidir. Burada yakaladığımız olumlu iklimi evvel ateşkese, akabinde da kalıcı barışa tahvil etmeyi istiyoruz. Memleketler arası toplumun ve dostlarımızın da samimi takviyesiyle inşallah bunu da başaracağımıza inanıyorum.”

“2023 SEÇİMLERİNE BÜYÜK DEĞER VERİYORUZ”

Bu kalkınma ve demokrasi atılımını gelecek periyotta daha da hızlandırarak devam ettirmek istediklerini belirten Erdoğan, “Bunun için 2023 seçimlerine büyük ehemmiyet veriyoruz. Yurt haricindeki siz vatandaşlarımızın da oy kullanacağı bu tarihi seçimleri, tam manasıyla bir ulusal irade şölenine dönüştürmek dileğindeyiz.” dedi.

Demokratik iştirakin en kıymetli ve faal yolunun seçimler olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan hayli partili ömründe şeffaf ve muteber seçim sistemiyle büyük bir muvaffakiyete imza attığını hatırlattı.

“Hangi siyasi tercihte bulunursak bulunulalım, oy kullanmak yoluyla Türk demokrasisine sahip çıkmak hepimizin nazaranvidir.” diyen Erdoğan, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Sizlerden iradenize sahip çıkmanızı, buradaki her bir vatandaşımızın sandığa giderek kesinlikle oyunu kullanımını teşvik etmenizi istiyorum. Bizleri bir ortada tutan, bizi biz yapan ögelerin farklılıklarımızdan fazlaca daha fazla olduğunu vurgulamak istiyorum. Biz, birlikte hareket ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikan toplumunun, birebir vakitte ülkelerimizin fazlaca daha başarılı sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Gerek Amerika’daki temsilciliklerimiz, gerek Türkiye’deki kurum ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz sene açılışını yaptığımız yeni Türkevi binamızın da sizlerin ortak konutunuz olduğunu bir defa daha hatırlatıyorum.”