Bekir Bozdağ’dan Anayasa değişikliğine ait dikkat çeken çıkış: 24. ve 41. hususlarda değişiklik yapılacak

Seren

New member
CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yasanın her vakit değiştirilebileceğini tabir edip mevzunun anayasa seviyesinde çözülmesi konusunda davet yapmıştı. Erdoğan, ”Gelin tahlili yasa değil Anayasa seviyesinde sağlayalım, yapalım. Hatta bununla kalmayalım, aile kurumumuzu da güçlendirecek ilave değişiklikler de yapalım” davetinde bulunmuştu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’da TRT yayına katılarak bahse ait açıklamalarda bulundu.

24. HUSUSTA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Bozdağ, ”24. unsurda değişiklik yapılmasına karar verildi. Ona göre bir düzenleme yapılacak. Bu husus yalnızca başını örten bayanlarımıza değil başı açık bayanlarımızın da anayasada temel hak ve özgürlükler manasında da kaideye bağlanamayacağı tabir ediliyor. Düzenleme büyük bir kabul gorecektir. CHP’nin de dayanak vermemek için epey bir mazeret bulacağını düşünmüyorum” dedi.

AİLE DÜZENLEMESİ İÇİN 41. UNSUR DEĞİŞTİRİLECEK

İkinci düzenlemenin de 41. unsur de olacağını söz eden Bozdağ, ”Aile Türk toplumunun temelidir. Türk toplumunun, devletinin kuvvetli olmasını istiyorsak ailenin kuvvetli olması gerekir. Yalnızca Türkiye’de değil biroldukça ülkede aileyi korumak için anayasada değişiklik yapıldı” sözlerini kullandı.

”REFERANDUM DA BÜYÜK KABUL GÖRÜR”

Başörtüsü için referandum davetine ait Bozdağ, ”Referanduma giderse büyük sıklıkla kabul edilecektir. Bunun referanduma gitmesini ben muhalefetin dilek edeceğini düşünmüyorum. Kim ailenin korunmasına karşı çıkabilir, kim inancı yüzünden haklarından yoksun bırakılmasını adil ve gerçek nazaranbilir. Muhalefetin bu milleti hiç tanımadığının göstergesi. bu biçimde bir husus millete giderse CHP’li seçmenler de ‘evet’ der” açıklamalarında bulundu.

MADDE 24 NEDİR?

”Madde 24 – Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

14 üncü unsur kararlarına karşıt olmamak koşuluyla ibadet, dini ayin ve merasimler özgürdür. Kimse, ibadete, dini ayin ve merasimlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin nezaret ve kontrolü altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi birinci ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zarurî dersler içinde yer alır. Bunun haricindeki din eğitim ve öğretimi lakin, bireylerin kendi isteğine, küçüklerin de yasal temsilcisinin talebine bağlıdır. Kimse, Devletin toplumsal, ekonomik, siyasi yahut hukuksal temel tertibini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma yahut siyasi yahut şahsi çıkar veya nüfuz sağlama gayesiyle her ne suretle olursa olsun dini yahut din hislerini veyahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve berbata kullanamaz.”

MADDE 41 NEDİR?

”Madde 41 – Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler içinde eşitliğe dayanır.

Devlet, ailenin huzur ve refahı ile bilhassa ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli önlemleri alır, teşkilatı kurar.

(Ek fıkra: 7/5/2010-5982/4 md.) Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek faydasına açıkça karşıt olmadıkça, ana ve babasıyla şahsi ve direkt münasebet kurma ve sürdürme hakkına sahiptir.

(Ek fıkra: 7/5/2010-5982/4 md.) Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları hami önlemleri alır.”