Bakan Özer: Hane sayısı 10’un üzerinde olan tüm köy okullarını 3 ay içerisinde açacağız

Musa

New member
AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Başkanlığı, Ankara’da, ‘Kadim Doğrular Işığında Yenilikçi Aile Siyasetleri Çalıştayı’ düzenledi. Çalıştaya, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldı.

Özer, İsveç’te Kuran-ı Kerim’e yapılan saldırıyı lanetleyerek, “İsveç’in son vakit içinderda bardağı taşıran atılımları devam ediyor. Öncelikle Cumhurbaşkanımız ile ilgili aşağılık bir harekette bulundular daha sonra kutsal kitabımıza saldırdılar ve bir de NATO’ya girmek istiyorlar. Çok enteresan, manidar yaklaşımlar var. Şiddetle kınıyoruz” dedi.

“KADINLARIN OKULLAŞMA ORANI ERKEKLERİ GEÇTİ”

Ardından eğitimde yapılan yatırımları ve hizmetleri anlatan Bakan Özer, Türkiye’de 2000’li senelerda bayanların eğitimleriyle ilgili epey önemli sorunların yaşandığını belirterek, “Eğitimin tüm kademelerinde kızların okullaşma oranları yüzde 50’nin altındaydı. Başörtüsü yasaklarının olduğu bir ülke düşünün. Eğitime erişmenin engellendiği bir ülkeden bahsediyoruz. Son 20 yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimde o denli bir seferberlik oldu ki 2000’li senelerda orta öğretimdeki kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 39 iken bugün yüzde 96. Ortaokul ve yüksek öğretim alanında mahzurlar kaldırıldıktan daha sonra birinci sefer hem ortaokul tıpkı vakitte yüksek öğretim alanında bayanların okullaşma oranı erkekleri geçti. Bu hayli değerli bir kazanımdır” diye konuştu.

“KÖY OKULLARINI AÇIYORUZ”

“AMACIMIZ SAĞLIKLI, İNANÇLI OKUL İKLİMİ”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gölbaşı Mogan Uygulama Oteli’nde düzenlenen ‘Akran Zorbalığını Önlemede Bütüncül Okul Yaklaşımı Çalıştayı’na katıldı. Bir eğitim siyasetinin, okula direkt olarak tesir etmezse sonuç vermeyeceğini belirten Özer, “Bakanlık olarak bizim yük verdiğimiz şey okul. Her vakit konuşmalarımızda yinelıyoruz. Bir eğitim siyaseti okula sirayet etmezse retorik olmaktan öteye geçemez. Onun için biz her projemizde, 2022’deki yaptığımız tüm projelerde yahut 2023’te yapacağınız tüm projelerde okulu etkileyen direkt okulda hissedilecek siyasetlere yük veriyoruz. Gayemiz, sağlıklı inançlı bir okul iklimini inşa etmek. Şayet sağlıklı ve inançlı bir okul iklimi inşa edebilirsek o ortamda öğrenme azamî verimlilikte gerçekleşebilir. Onun için daima okulu güçlendirecek, destekleyecek, ayakları üzerinde duracak düzenekleri inşa etmeye çalışıyoruz. Akran zorbalığı, bunun oradaki yaşantının bir kesimi yalnızca. Şayet biz bu iklimi güçlendirirsek epey daha sağlıklı eğitim sistemimiz olacak. Bir kıymet davranışa dönüştüğü vakit üreticidir. Okutulduğu vakit değil. Hayat pratiklerini güçlendirecek bir akışkanlık kazandırmak, sağlamak lazım. Bütüncül bir biçimde ana resmi bakılırsacek biçimde bakmamız lazım. Şayet ‘Okulda şiddet var’ diyorsak meskende şiddet var demektir. Toplumda şiddet var demektir. Asıl gözetici tedbirdir. Ortaya çıkabilmesini engelleyecek düzenekleri sistemin içerisinde enjekte etmeyi bilmektir” formunda konuştu.

“EN AZ BİR REHBER ÖĞRETMEN”

Rehber öğretmenleri ile ilgili müjde vereceğini belirten Özer, şöyleki konuştu: “Biliyorsunuz her atamada öncelik verdiğimiz alanlar var. örneğin 2022’de okul öncesi eğitime epey yük verdik. İçişleri Bakanlığımızla bir çalışmaya başladık. Bilhassa bağımlılıkla çaba ile ilgili epey önemli bir seferberliğe başladık. Amacımız 2 ay içerisinde; yani şubatın sonuna kadar 19 milyon öğrencimizin tamamında, öğretmenlerimizin tamamını ve ek 5 milyon veliye ulaşarak 25 milyon vatandaşımıza, bağımlılıkla ilgili farkındalık kazandıracak eğitimi uygulamaya başlamak. Artık bu muhtaçlıklar daima rehber öğretmene gereksinimini da birlikteinde getiriyor. Onun için 2023 öğretmen atamasında, rehber öğretmenlerimize her okulda en az 1 tane rehber öğretmen olacak biçimde öncelik vermeyi planlıyoruz.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Eğitim