Bakan Özer: Atıl duran tüm köy okullarını açacağız

Lena

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, Ankara’da ‘2000 Köy Hayat Merkezi Açılış Merasimi’ne katıldı. Konuşmasında, cumhuriyet tarihinde birinci sefer eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranının yüzde 95’in üzerine çıktığına dikkat çeken Bakan Özer şunları söylemiş oldu:

EĞİTİM SİSTEMİMİZ ÇOK DAHA DEMOKRATİK
“Beş yaşlarındaki yüzde 11 olan okullaşma oranı bugün yüzde 97’ye ulaştı. İlkokuldaki okullaşma oranı da yüzde 99,63’e, yani yaklaşık yüzde 100’e çıktı. Ortaokuldaki okullaşma oranı yüzde 99,44 oldu. Ortaöğretimdeki okullaşma oranı ise yüzde 44’ten yüzde 95’e yükseldi. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranı ise yüzde 14’lerden yüzde 48’lere çıktı. Cumhuriyet tarihinde birinci defa eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranları yüzde 95’in üzerine çıktı. Artık eğitim sistemimiz epey daha demokratik, epeyce daha iştirakçi, vatandaşları içinde hiç bir ayrım yapmayan bir eğitim sistemi haline geldi.

ÖĞRETMENLERİMİZİ KÖYLERE TAŞIYACAĞIZ
Atıl duran köy okullarını epeyce kısa müddette revizyondan geçirdik ve köydeki çocuklarımızın anaokulu ve ilkokul muhtaçlıklarını karşılamak için gerekli mevzuat dönüşümlerini de gerçekleştirerek bir köy çocuğu için bir okul açabilme kapasitesine geldik. Geçenlerde Van’da bir çocuk için bir okul ilkokul açtık. Ve yalnızca bununla kalmadık. Köydeki yetişkinlerimiz için de halk eğitim merkezleriyle, değerli bakanımızın da işaret ettiği üzere tarımla hayvancılıkla ilgili daima ayrıntılarını güncelleyecek, yeni gelişmeleri takip edecek ve Türkiye’nin tarım alanında kuvvetli bir ülke olması yolunda köylerden kalkınmayı başlatacak bir projeyi uygulamaya geçirmiş bulunuyoruz. İnşallah artık köylerden kentlere çocuklarımızı taşımayacağız. Çocuklarımız ve yetişkinler, köylerde olacak. Öğretmenlerimizi ve usta öğreticilerimizi köylere taşıyacağız. Köylümüzün hizmetinde olup istediği her türlü kursu inşallah orada düzenleyeceğiz. İnşallah yıl sonuna kadar atıl duran 6 bin 970 köy okulunun tamamını açacağız. Muhtarlarımızın riyasetinde, köylü vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.”